Dr. Bába József

Munkássága: helytörténész
Adományozás dátuma: 2001. március 15.

Már gyermekkorában érdekelte szülőfaluja, Nyáregyháza múltja, szeretett volna többet megtudni arról a területről, ahol gyermekszemmel a világot először csodálta meg. Felnőttként szánta rá magát településünk múltjának kutatására, megismerésére, hogy aztán ennek a munkának az eredményét – könyv formájában – megoszthassa mindenkivel. Nyáregyháza történeti leírása 1997. szeptemberében jelent meg, melyből a településen élők megismerhetik lakóhelyük múltját, és a nemzet sorsát intéző, befolyásoló nagyjait. A rendkívül bő ismeretanyagot tartalmazó összeállítás nemcsak a helyi lakosoknak, hanem a falu múltja iránt érdeklődőknek is izgalmas, élményt nyújtó olvasmány. A leírás a település történetét, lakóit – a földrajz, a politika és az irodalom érintésével – a családok kutatásával mutatja be, beleágyazva az ország, a nemzet életébe.